02188602690 – 02188602689
تهران، خیابان جمال الدین اسد آبادی، نبش کوچه شصتم، ساختمان تابان، پلاک 432، طبقه سوم ، واحد 304
دکتر بابک ثابتی / افسردگی / پیشگیری از افسردگی + 8 راه جلوگیری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

پیشگیری از افسردگی + 8 راه جلوگیری

مشکل افسردگی یکی از متداول‌ترین اختلالات روان به حساب می‌آید که امکان دارد در هر شخص نشانه های متفاوتی از خود نشان دهد. امروزه به علت های متفاوت آمار افسردگی در بین جوانان رو به زیاد شدن است و در ایران هم سیر افزایشی داشته است. تحقیقاتی که تا امروز در ایران در مورد افسردگی صورت گرفته است نشان دهنده این می باشد که بیشتر از بیست درصد از افراد جامعه دچار نوعی مشکلات روانی به خصوص افسردگی هستند.

پیشگیری از افسردگی

در واقع افسردگی، غم و ناراحتی و کم شدن فعالیت های روزانه و بی حوصلگی است که بدون علت قابل قبول و صحیح در فرد صورت می گیرد. اختلالات افسردگی در طول زندگی، برای همه افراد پیش خواهد آمد و بهتر است تکنیک های پیشگیری از افسردگی و اضطراب را هم آموزش ببینید، و این را همیشه به خاطر داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین اگر اشتیاق دارید تا روش های پیشگیری از افسردگی را بدانید این مطلب را از دست ندهید.

راه های دارویی پیشگیری از افسردگی

یک مجموعه روش های درمانی شخصی وجود دارد که در پیشگیری از مشکلات افسردگی تاثیرگذار هستند همچون: ورزش منظم، تغذیه صحیح ( استفاده از مواد غذایی که دارای امگا ۳ هستند، استفاده از انواع ویتامین ها، بخصوص از ویتامین B بطور مثال ویتامین های B1، B6 و B12 که با استفاده از جوانه گندم یا قرص های این ویتامین ها به بهتر شدن اوضاع کمک بسیاری نمود.

ویتامین D که با ایستادن در معرض نور مستقیم خورشید یا مصرف قرص های ویتامین D می شود این ویتامین را دریافت و ذخیره کرد، استفاده نکردن مواد مخدر و الکل، کم شدن استرس و نگرانی، روابط سالم و دوستانه با افراد دیگر برقرار کردن، پرهیز کردن از اشخاص منفی و …

راه های پیشگیری از افسردگی

داشتن اعتماد به نفسورزش کردن یکی از راه های پیشگیری از افسردگی
علاقه‌مندی‌ها، تفریح و شادی از راه های پیشگیری از افسردگیتمرین های مراقبه و تمرکز ذهن
کنترل قند خون برای پیشگیری از افسردگیمشخص نمودن هدف‌ها
خواب کافی بسیار اهمیت داردسرمایه های اجتماعی پیشگیری از افسردگی

داشتن اعتماد به نفس

بدیهی است یکی از علت های شایعی که افراد به افسردگی مبتلا می شوند، این است که باور و اعتماد به نفس این افراد نسبت به خودشان کم می شود و به هر مقداری که فرد آن باوری که نسبت به خود دارد کاهش یابد و خودش را فردی کم توان احساس کنند به همان مقدار برای مشکلات افسردگی آسیب پذیر هستند.

پس نخستین موردی که باید به آن توجه کنید این می باشد که، تا جایی که امکان دارد روی توانایی های خود و موفقیت های که نسبت به آن حس ارزشمندی به خود داریم و برای ما اهمیت دارد روی این موراد وقت گذاشته و تقویت کنیم.

تمرین های مراقبه و تمرکز ذهن

مراقبه دوره ای چندین هزار ساله دارد. تمرین های مراقبه تا گذشته‌های نه چندان دور بیشتر بوسیله راهبه ها و معمولا در مکان های مقدس صورت گرفته است. اما به خصوص در چند دهه گذشته شاهد تحقیقات وسیعی بوده ایم که نشان دهنده این است که مراقبه از جمله بخصوص ترین روش های طبیعی در پیشگیری از افسردگی می باشد.

ورزش کردن یکی از راه های پیشگیری از افسردگی

ورزش مزایای زیادی دارد و در واقع بعضی وقت ها امکان دارد تقریبا در حد داروهای ضدافسردگی برای بعضی افراد تاثیرگذار باشد. اما بعضی داروها مثل قرص ازیپم که متخصصان برای درمان افسردگی تجویز می نمایند، تاثیر زیادتر و منایب تری دارند که باید حتما زیر نظر پزشک استفاده شوند.

امروزه جامعه روانشناسی بیشتر از قبل اعتقاد دارند که سلامت جسمی در پیشگیری از افسردگی اهمیت بسیار زیادی دارد. ورزش به ترشح هورمون شادی یعنی سروتونین کمک شایانی خواهد کرد. البته امکان دارد افسردگی، شروع ورزش را برای بعضی افراد مشکل ساز نماید، اما کاهش فعالیت روزانه هم نشانه های افسردگی را بیشتر می کند.

علاقه‌مندی‌ها، تفریح و شادی از راه های پیشگیری از افسردگی

کمبود اعتماد‌به‌نفس و کم شدن رضایت افراد از خودشان، درواقع کلیدی برای مبتلا شدن به افسردگی هستند؛ بنابراین پیشنهاد خواهد شد که برای پیشگیری از افسردگی باید به سمت علایق خود که معمولا برای هیچ فردی تکرار نخواهد شد، رفت. پیش از هر موضوعی باید تفریحی را که عاشق انجام دادن آن می باشید را پیدا نمایید.

شادی کسب شده از انجام همچین فعالیتی هرگز از بین نخواهد رفت. طی کردن و انجام دادن فعالیت‌ها و حرفه‌هایی که به آن علاقه مند هستید، معمولا زیادتر از قرص‌های ضد استرس و افسردگی، مقدار مورد نیاز هیجان را به زندگی‌ شما تزریق خواهد کرد.

کنترل قند خون برای پیشگیری از افسردگی

محققان اعتقاد دارند تغییرهای شیمیایی مغز که به دلیل دیابت بوجود می آید با بیشتر شدن احتمال مبتلا شدن به افسردگی ارتباط دارند. بعنوان نمونه، مشکلات مغزی به دلیل نوروپاتی دیابتی یا بسته شدن رگ‌های خونی، باعث بالا رفتن احتمال درگیر شدن به افسردگی در بیماران مبتلا به دیابت خواهد شد. به ‌همین علت پیشنهاد می‌شود برای پیشگیری از بیشتر شدن اثرات افسردگی، قند خون خود را کنترل نمایید تا به دیابت و بعد از آن به افسردگی ابتلا نیابید.

پیشگیری از افسردگی

برای اطلاع از افسردگی بعد از زایمان و افسردگی فصلی بر روی لینک کلیک کنید.

مشخص نمودن هدف‌ها

اگر مشکوک به افسردگی هستید و از مبتلا شدن به آن ترس دارید باید به هدف ها، آرزوها و قابلیت های خود نگاه عمیقی بیاندازید و مشاهده کنید زمان خود را در شبانه روز چگونه صرف می نمایید. یکی از علت های حائز اهمیت و متداول افسردگی های متداول، نبود توازن و هماهنگ نبودن ارزش و استعداد واقعی فرد با عملکرد و شغل او می باشد.

این ناهماهنگی در طول سال ها خود را بطور مشخصی نشان نخواهد داد و فرد این موضوع به خوبی درک نخواهد کرد اما عوارض آن که افسردگی های پشت هم می باشد، به طور متداول اتفاق می افتد. تعداد بسیاری از افراد جامعه ای که در آن زندگی میکنیم به این اختلال دچار هستند.

سرمایه های اجتماعی پیشگیری از افسردگی

موضوع بعدی که بسیار کمک خواهد کرد تا در تله های افسردگی گیر نکنید این است که توانایی اجتماعی غنی داشته باشیم به این معنی که تا زمانی که ممکن است تعامل ها و ارتباطات اجتماعی خود را حفظ نماییم و آن را قطع نکنیم و بتوانیم در رده های مختلف تعاملات اجتماعی خود را حفظ نماییم . قدر بیشتر به این دو موضوع توجه کنیم احتمال مبتلا شدن به افسردگی کم می شود.

خواب کافی بسیار اهمیت دارد

برای اینکه خواب بهتری داشته باشید به نکات زیر توجه کنید:

  • به مدت 2 ساعت پیش از خوابیدن، به هیچ وجه به نمایشگرها بخصوص موبایل خود نگاه نکنید.
  • پیش از خوابیدن مدیتیشن انجام دهید.
  • یک تشک راحت و مناسب استفاده کنید.
  • از خوردن مواد کافئین‌دار در بعداز ظهرها خودداری نمایید.
  • برای بیشتر خوابیدن شرایط را فراهم کنید. باید شب ها زودتر بخوابید و صبح ها زودتر بیدار شوید.
  • بوجود آوردن نظم بیشتر در خواب از بهترین و با ثبات ترین روش های پیشگیری از افسردگی است.
برچسب ها:
دکتر بابک ثابتی

دکتر بابک ثابتی

متخصص اعصاب و روان (روانپزشک و درمانگر)
متخصص و مشاوره در زمینه های اختلالات روانپزشکی، ازدواج، اعتیاد، شغلی، مشکلات زناشویی و خانوادگی
مقالات مرتبط
افسردگی از علائم تا علت آن

افسردگی از علائم تا علت آن

افسردگی یک اختلال خلقی محسوب می شود که در یک دهه گذشته به شدت افزایش یافته است. شاید بارها برای شما پیش آمده باشد که...

افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب مشکلات بسیارشایعی در دنیای امروزه هستند، به گونه ایی که در 100 الی 200 سال گذشته شاید اینگونه در میان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *