02188602690 – 02188602689
تهران، خیابان جمال الدین اسد آبادی، نبش کوچه شصتم، ساختمان تابان، پلاک 432، طبقه سوم ، واحد 304
دکتر بابک ثابتی / اختلالات روانپزشکی / مشاوره تحصیلی و شغلی چیست و چه اهمیتی دارد؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مشاوره تحصیلی و شغلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

انتخاب رشته تحصیلی و شغل مناسب یکی از دغدغه های جدی نوجوانان و جوانان است.اغلب می توان مشاهده کرد که افراد در برخی رشته های تحصیلی، تحصیل می نمایند  که هرگز وارد بازار کار آن رشته تحصیلی نمی شوند. دلیل این موضوع چیست؟ چرا امروزه اکثر افراد در حوزه ای که تخصص گرفته اند، کار نمی کنند؟ مشاوره تحصیلی و شغلی می تواند به افراد کمک کند تا در راستای استعداد و علاقه خود رشته تحصیلی را انتخاب نمایند و کار مناسب خود را پیدا کنند. به طور کلی مشاوره تحصیلی و شغلی به شما کمک می نماید تا با روشن شدن مسیر انتخاب، بهترین و مناسب ترین رشته تحصیلی و شغل را انتخاب نمایید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با اهمیت مشاوره تحصیلی و شغلی و مسائلی که به آن می پردازد، به طور کامل آشنا کنیم.

مشاوره شغلی و تحصیلی

مشاوره تحصیلی و شغلی چیست؟

در زمان های گذشته شغل به صورت ارثی از پدربزرگ به پدر و از پدر به فرزند می رسید و این چرخه تا نوادگان فرد ادامه پیدا می کرد. اما امروزه با توجه به استعداد، علاقه افراد و به لطف پیشرفت تکنولوژی شغل های گوناگونی ایجاد شده است که افراد می توانند به راحتی در رشته تحصیلی و شغل مورد علاقه خود مشغول به فعالیت شوند. برخی از افراد به چند شغل علاقه مند هستند و نمی دانند که چه شغلی برای آن ها مناسب تر است. مشاوره تحصیلی و شغلی افراد متخصص و با تجربه ای هستند که با صحبت نمودن با شما و همچنین پرسیدن سوالاتی در رابطه با خواسته ها و علایقی که دارید، به شما کمک می نمایند تا بهترین انتخاب را داشته باشید. به طور کلی مشاوره تحصیلی و شغلی نوعی کمک رسان است که به طور دقیق مهارت های شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. سپس با بررسی آن ها به شما کمک می کند تا بهترین انتخاب را در زمینه تحصیل و کار داشته باشید.

در واقع انتخاب صحیح رشته تحصیلی و شغل مناسب می تواند تاثیرات بسیار در زندگی افراد داشته باشد و به طور کلی آینده فرد را تحت تاثیر بگذارد به همین منظور توصیه می شود که برای مشاوره تحصیلی به یک روانپزشک خوب در تهران مراجعه نمایید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای آینده شغلی و تحصیلی خود بگیرید.

مشاوره تحصیلی و شغلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

با توجه به تحقیقات انجام شده در رابطه با میزان موفقیت در شغل های مختلف، متوجه شده اند که هرچه رضایت شغلی کارکنان بیشتر باشد امکان موفقیت سازمان نیز بیشتر است. از طرفی رضایت کارکنانی که به شغل خود علاقه مند هستند و در همین زمینه نیز تحصیل نموده اند، بیشتر از سایر کارکنان است. این موضوع به ساده ترین شکل ممکن، اهمیت مشاوره تحصیلی و شغلی را نشان می دهد. زیرا مشاوران افراد متخصص و مجربی هستند که به فرد کمک می نمایند تا، با توجه به علاقه و استعدادی که دارند تحصیلات خود را ادامه دهند و در شغل مورد نظر خود کار کنند. در برخی از مواقع فرد به مسائل مادی و اقتصادی کار می اندیشد. در صورتی که مشاوره تحصیلی و شغلی به فرد کمک می کند تا، مسائل روحی و احساسی خود را نیز در شغلی که انتخاب می نماید، مدنظر قرار دهد. زیرا مشاوران می دانند که پس از مدت کوتاهی، در صورتی که فرد از نظر روحی به کار احساس مثبتی نداشته باشد، قادر به موفقیت در آن کار نیز نخواهد بود.

مشاوره تحصیلی و شغلی به چه مواردی می پردازد؟

در مشاوره تحصیلی و شغلی تنها به درآمد شغل و بازار کار رشته تحصیلی توجه نمی شود. بلکه توانایی های فرد در حوزه تحصیلی و شغلی نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد. بررسی مهارت های فردی و اجتماعی، علاقه و استعداد هر فرد در زمینه کاری او بسیار حائز اهمیت است. مشاوران تحصیلی و شغلی به دلیل تجربه و تخصصی که در این زمینه دارند. پیامدهای انتخاب رشته تحصیلی و شغل را در طولانی مدت مورد ارزیابی قرار می دهند. زیرا این متخصصان می دانند که در صورت عدم علاقه، مهارت و استعداد در زمینه شغل انتخاب شده، احتمال شکست در حوزه شغلی بسیار افزایش می یابد. به همین دلیل علاوه بر درآمد و موقعیت اجتماعی شغل، احساسات فرد را نسبت به شغل انتخابی مورد ارزیابی قرار می دهند. به طور کلی در مشاوره تحصیلی و شغلی به موارد زیر پرداخته می شود.

  • استعداد
  • مهارت های فردی و گروهی
  • علاقه
  • ویژگی های شخصی مانند صبر، دقت، تمرکز و …
  • موقعیت اجتماعی شغل در جامعه
  • بازار کار رشته تحصیلی و تخصص انتخابی

مراحل انجام مشاوره تحصیلی و شغلی

برای اینکه بتوانید مراحل مشاوره تحصیلی و شغلی را به خوبی طی نمایید نیاز است که در ابتدا یک مشاور و متخصص حرفه ای در این زمینه پیدا کنید. این مشاورین می توانند با پرسش سوالات درست در رابطه با تمامی مسائل حائز اهمیت در انتخاب شغل، بهترین انتخاب های شما را معرفی نمایند.

همچنین با روشن سازی مسیر انتخاب رشته و شغل به شما در موفقیت و رضایت شغلی بیشتر کمک می نمایند.
پس از انتخاب مشاور متخصص و با تجربه، نیاز است تا در رابطه با تمامی خواسته ها و علایق خود با او صحبت نمایید. شغل مورد علاقه خود را به مشاور معرفی نمایید.
در این مرحله مشاور با بررسی استعدادها، مهارت ها و توانایی های شما میزان موفقیت شما را در این کار تعیین می نمایند. به طور مثال زمانی که شما علاقه مند به شغل پزشکی هستید اما نسبت به دیدن زخم، خون و بخیه زدن و … ترس شدید دارید، با وجود تمام علاقه ای که دارید، نمی توانید پزشک موفقی باشید.
بنابراین مشاورین به شما کمک می نمایند تا استعدادها و مهارت های خود را در راستای حرفه مورد علاقه خود پیدا کنید.
در صورتی که می خواهید معمار شوید، مشاور از شما در رابطه با میزان صبر، دقت و خلاقیت شما در زمینه طراحی صحبت می کند در صورتی که انسان عجولی هستید و نمی توانیدتحمل کنید که پس از زحمت فراوان، از کار شما ایراد گرفته شود و مجدد کار خود را اصلاح نمایید، در واقع می توان گفت که شما نمی توانید معمار خوبی شوید.
مشاورین در مرحله اول به علاقه شما در رابطه با شغل گوش می دهند و در مرحله بعدی در رابطه با مهارت ها و توانایی های مورد نیاز شغل مورد علاقه شما پرسش هایی را مطرح می نمایند. پس از آن نیز با توجه به نتیجه پرسش ها شغل های مناسب شما را معرفی می نماید، تا بتوانید بهترین آن ها را انتخاب نمایید.

برچسب ها:
دکتر بابک ثابتی

دکتر بابک ثابتی

متخصص اعصاب و روان (روانپزشک و درمانگر)
متخصص و مشاوره در زمینه های اختلالات روانپزشکی، ازدواج، اعتیاد، شغلی، مشکلات زناشویی و خانوادگی

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
اختلال شخصیت وابسته

اختلال شخصیت وابسته

یکی از اختلالات روانی شایع که بر اساس الگوی رفتاری تکرارشونده‌ای شکل می‌گیرد، اختلال شخصیت وابسته یا اختلال DPD است....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *