02188602690 – 02188602689
تهران، خیابان جمال الدین اسد آبادی، نبش کوچه شصتم، ساختمان تابان، پلاک 432، طبقه سوم ، واحد 304
دکتر بابک ثابتی / اختلالات روانپزشکی / اختلال دوقطبی و 3 روش برای درمان آن
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

اختلال دوقطبی و 3 روش برای درمان آن

طبق فرمایشات جناب دکتر بابک ثابتی، اختلال دوقطبی را باید یک بیماری جسمی مانند خیلی از بیماری های دیگر دیابت، فشار خون و … در نظر گرفت، چرا که تغییرات شیمیایی که در مغز اتفاق می افتد، باعث می شود که فرد مبتلا به این بیماری شود. اما برای شناخت بیشتر درمان اختلالات دو قطبی با ما همراه شوید.

در سال های گذشته اختلالات دو قطبی بسیار ساده تر تقسیم بندی می شد، و یک بیماری با عنوان بیماری دوقطبی تلقی می کردند اما با مرور زمان مشخص شده است که، اصلا و به هیچ عنوان اختلالات دوقطبی به این سادگی نمی باشد و در حقیقت به این شکل می باشد که ما یک مواردی را داریم که در آنها دو قطبی نرم یا طیف بیماری های دو قطبی اطلاق می شود که در واقع اون علائم بیماری را به شدت زیاد ندارند و در حد کمی از این بیماری و علائم را دارا می باشند.

بیماری دو قطبی را باید یک بیماری جسمی مانند خیلی از بیماری های دیگر دیابت، فشار خون و ... در نظر گرفت، چرا که تغییرات شیمیایی که در مغز اتفاق می افتد، باعث می شود که فرد مبتلا به این بیماری شود. اما برای شناخت بیشتر درمان اختلالات دو قطبی با ما همراه شوید.

 

اختلالات دو قطبی چیست ؟

اختلالات دوقطبی یا افسردگی شیدائی فرقی نمی کند این بیماری با نوسانات خلقی شدید در افراد آغاز می شود و ممکن است حتی هفته ها یا ماه ها طول بکشد به‌گونه ایی که شما حالاتی فراتر و متفاوت تر از حالات مردم عادی را در روزمره تجربه خواهید کرد.

علائم اختلال دوقطبی

– افسردگی
افسردگی در این بیماری بسیار شدید و با دوز بالا می باشد که در مدت زمان طولانی باقی می ماند و امور عادی زندگی را نیز سخت می کند.
– شیدایی یا هیجان
شیدایی یا خوش حالی با خوش بینی و افزایش انرژی آغاز می شود و انقدر می تواند این موضوع شدید باشد که قضاوت های شما را نیز تحت تاثیر قرار بدهد. این بیماری تا جایی پیش می رود که شما حتی راجع به خود به تفکرات عجیبی دست پیدا می کنید و در نهایت ممکن است تصمیمات بدی بگیرید.
– علائم جنون
علائم جنون زمانی هویدا می شود که حالات شیدایی در شما خیلی زیاد شود و تحت درمان قرار نگرفته باشید.

انواع اختلال دوقطبی

اختلال دو قطبی انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

اختلالات دو قطبی نوع 1

افرادی که در طول زندگی خود حداقل یکبار دوران شیدایی یا افسردگی را تجربه کرده باشند، به اختلال دوقطبی نوع یک مبتلا شده اند. این نوع از اختلال به طور یکسان در زنان و مردان مشاهده خواهد شد. از علائم و نشانه های آن می توان به کم خوابی اشاره کرد؛ که با این وجود بدون احساس خستگی در طول روز کارهای خود را انجام خواهند داد. نشانه های دیگر این بیماری شامل بالا رفتن سطح انرژی، تمرکز ضعیف، پرش افکار، پرحرفی، رفتارهای پرخطر جنسی و عزت نفس بالا است.

اختلال دوقطبی نوع 2

افرادی که یک دوره افسردگی شدید به مدت دو هفته را تجربه کرده باشند، مبتلا به اختلال دوقطبی نوع دو یا هیپومانیا بوده اند و این افراد یک دوره هیپومانیک را نیز تجربه خواهند کرد. نکته حائز اهمیت این است که؛ این نوع از اختلال دوقطبی بیشتر در زنان شایع است. از علائم این اختلال می توان به احساس سرخوشی، انرژی زیاد و تحریک پذیری اشاره کرد.

اختلال دوقطبی نوع 3

افراد مبتلا به این نوع از اختلال دوقطبی در طول زندگی خود دچار دوره های افسردگی و هیپومانیک شده و تنها یک یا دو ماه اخلاق و رفتار ثابت و نرمالی خواهند داشت. این نوع از اختلال دوقطبی دوره کوتاه تری نسبت به سایر انواع اختلال دوقطبی داشته اما شدت آن بیشتر است. اختلال دو قطبی نوع 3 به نام سیکلوتیمیا نیز شناخته می شود. از علائم این بیماری می توان به پرخاشگری، تغییر در اشتها، کاهش یا افزایش وزن، خستگی، اختلال در خواب و عدم تمرکز اشاره کرد.

 اختلالات دو قطبی نوع 1
 اختلالات دو قطبی نوع 2
 اختلالات دو قطبی نوع 3 یا سیکلوتیمیا

علت بیماری دوقطبی

برای این بیماری هنوز دلیل مشخصی در نظر گرفته نشده است اما طبق بررسی های انجام شده یکسری از عوامل مانند :

– وراثت
– گاهی تربیت اما وراثت بیشتر تاثیر دارد.
– مشکلی فیزیکی در قسمتی از مغز که مربوط به حالات روحی است.
– استرس بسیار زیاد
– بیماری های ناشناخته در فرد

نحوه تشخیص اختلال دوقطبی

برای تشخیص این اختلال باید بیماران به یک روانپزشک مراجعه کنند. بهترین روانپزشک با بررسی علائم افراد در طول زندگی و تجربیات آن اختلال دوقطبی را تشخیص خواهد داد. اختلال دوقطبی علائم مشابهی با افسردگی دارد، بنابراین برای تشخیص دقیق تر ممکن است که علاوه بر پرسش های روانپزشک درباره ی علائم آزمایش هایی نظیر آزمایش خون و ادرار نیز تجویز شود. پس از تشخیص با توجه به شدت بیماری به درمان آن خواهد پرداخت.

برای تشخیص این اختلال باید بیماران به یک روانپزشک مراجعه کنند. بهترین روانپزشک با بررسی علائم افراد در طول زندگی و تجربیات آن اختلال دوقطبی را تشخیص خواهد داد.

برای دسترسی به صحبت های دکتر بابک ثابتی در این زمینه به اینستاگرام وی مراجعه کنید.

درمان اختلالات دوقطبی

نکته ی بعدی این می باشد که همانطور که اشاره شد این اختلال دوقطبی بیماری جسمی می باشد، که غالبا نیاز به درمان دارویی دارد و ممکن است تا چند سال هم ادامه دار باشد. و این موضوع به همراه اینکه حداقل در اوایل بیماری دوقطبی ممکن است بیمار حتی حس و حال خوبی را تجربه کند، کم می خوابند ولی احساس می کنند که ذهنشان تا حدی بسیار زیادی نسبت به گذشته فعال تر شده است؛ و در این زمان است که آنها نه تنها خود را بیمار نمی دانند و نه تنها شرایط بیماری را برای خودشان قائل نمی دانند بلکه متصل شدن به درمان را راهی عبث می دانند. چرا که تصور می کنند از آن حال خوب فاصله خواهند گرفت، در این شرایط و با این اتفاقات این افراد مبتلا برای درمان واکنش منفی نشان می دهند و این خود بزرگترین مشکل می باشد.

در این شرایط است که نیاز به یک روانپزشک حاذق و ماهر داریم تا بیمار خود را راضی کند تا تحت درمان قرار بگیرد و هدف در این شرایط در واقع همان متصل شدن به درمان می باشد که این امر باعث شود که بیمار عملکرد اجتماعی خوبی بدست آورد، نکته اینجاست که بیماران دو قطبی برخلاف خیلی از بیماران روانپزشکی دیگر، در زمانی که در جریان بیماری خود نیستند؛ آدمایی هستند که کاملا عادی بوده و می توانند عملکرد اجتماعی مناسبی داشته باشند.

منتها درمان نشدن این بیماران اختلالات دوقطبی باعث می شود، که دوره های این بیماری طولانی تر و فاصله آنها رفته رفته کمتر شود؛ بطوری که عملا آرام آرام فرد قادر نیست عملکرد اجتماعی خود را به‌درستی انجام دهد و این مشکلی جدی برای فرد و اجتماعی می باشد؛ که فرد در آن مشغول به کار بوده است. بنابراین توجه به این نکته و اینکه ما بتوانیم کاری انجام بدهیم که بیماران دو قطبی کاملا درمان شوند، تا به عملکرد اجتماعی سابق خود بازگردند، و این نکات نیازمند یک همدلی بالا می باشد که ما بتوانیم این بیماران را آگاه کنیم از تبعاتی که این بیماری برایشان دارد، و کاری کنیم تا این بیماران به درمان اصولی زیر نظر بهترین روانپزشک در تهران متصل شوند.

روش های مختلفی نظیر دارو درمانی، روان درمانی و شوک درمانی برای درمان اختلال دوقطبی وجود دارد که در ادامه تمام این روش ها را بررسی خواهیم کرد.

روش های مختلفی نظیر دارو درمانی، روان درمانی و شوک درمانی برای درمان اختلال دو قطبی وجود دارد که در ادامه تمام این روش ها را بررسی خواهیم کرد.

دارو درمانی

برای درمان اختلال دوقطبی بیماران باید حتما به روانپزشک مراجعه کنند و هیچ دارویی را به طور سر خود مصرف نکنند. که از ترکیب چند دارو برای درمان این اختلال استفاده می شود. که برای کنترل علائم دوران شیدایی این اختلال، روانپزشک داروی تثبیت کننده ی خلق را تجویز خواهد کرد و برای پیشگیری از شدت پیدا کردن دوره های شیدایی و افسردگی بسیار موثر می باشد. در برخی از موارد نیز داروهای تثبیت کننده خلق به همراه داروهای ضد افسردگی برای جلوگیری از تسریع روند شیدایی تجویز خواهد شد.

از داروهای روانپریشی نیز برای کنترل علائم شیدایی و افسردگی ناشی از اختلال دوقطبی استفاده می شود که منجر به تثبیت وضعیت روحی افراد خواهد شد.

در صورتی که افراد مشکل بی خوابی نیز داشته باشند برای درمان آن داروهای آرام بخش تجویز می شود؛ که روانپزشک توصیه خواهد کرد از این داروها به مدت کوتاه استفاده شود.

تمام تغییرات در دوز و نوع دارو باید زیر نظر روانپزشک انجام شود، و هم چنین افراد باید در صورت مصرف مکمل های طبیعی یا داروهای دیگر، لیست آن ها را برای جلوگیری از تداخل با داروهای تجویز شده در اختیار روانپزشک قرار دهند.

روان درمانی

برای ثبات روحی و همینطور کاهش مدت زمان بستری و بهبود عملکرد بدن فرد مبتلا به اختلال دو قطبی توصیه می شود که روان درمانی توسط بیمار و همینطور اعضای خانواده وی انجام شود. در حیطه روان درمانی از روش های مختلفی نظیر درمان شناختی رفتاری، آموزش روانی، خانواده درمانی و درمان بین فردی و ریتم اجتماعی برای درمان اختلال دو قطبی استفاده می شود.

در واقع روش درمان شناختی رفتاری به تغییر الگوهای فکری و رفتارهای منفی و نادرست افراد کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

در روش آموزش روانی، روش های تشخیص علائم اختلال دوقطبی اطلاع رسانی و آموزش داده می شود، تا در ابتدای بیماری افراد متوجه آن شده و برای درمان آن اقدام کنند. این روش برای اعضای خانواده نیز بسیار تاثیرگذار و کمک کننده می باشد.

روش خانواده درمانی برای کم کردن میزان پریشانی که ناشی از علائم بیمار می باشد، بسیار کمک کننده بوده و موثر می باشد.

روش درمان بین فردی و همینطور ریتم اجتماعی برای کمک کردن به افراد مبتلا به اختلال دوقطبی در بهتر کردن روابط خود و انجام روتین کارهای روزمره و برنامه خواب استفاده می شود.

شوک درمانی

در صورتی که افراد به مرحله‌ی شدید این بیماری برسند و میل به خودکشی داشته و دچار روانپریشی شوند، و درمان های دارویی و روان درمانی بر روی آن ها تاثیری نداشته باشد از شوک درمانی برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می شود. این روش بر روی افسردگی شدید و شیدایی ناشی از این اختلال بسیار تاثیرگذار می باشد. تنها مسئله نگران کننده بروز مشکل دائمی در حافظه بیمار می باشد که امروزه با استفاده از روش های مدرن روش شوک درمانی می توان آن را کاهش داد.

پیشگیری از ابتلا به اختلال دوقطبی

با رعایت بعضی از نکات و دستورالعمل ها می توان از بروز این بیماری و تبدیل علائم کوچک به اختلال دوقطبی یا Bipolar disorder پیشگیری کرد. در ادامه به معرفی این نکات خواهیم پرداخت.

خودداری از مصرف الکل و مواد مخدر

مصرف داروهای تجویز شده سر وقت

توجه به علائم هشداردهنده

سخن پایانی

هدف از ارائه این مقاله آشنایی بیشتر شما با علائم اختلال دوقطبی و روش درمان آن بود؛

تا در صورت مشاهده علائم این بیماری در خود یا اطرافیان خود در اسرع وقت به روانپزشک برای درمان مراجعه کنید. نکته حائز اهمیت این است که، برای درمان اختلال دوقطبی حتما به روانپزشک خوب و با تجربه مراجعه کنید.

دکتر بابک ثابتی متخصص اعصاب و روان با سال ها سابقه در درمان اختلال دوقطبی بهترین انتخاب می باشند.

سوالات متداول

برچسب ها:
دکتر بابک ثابتی

دکتر بابک ثابتی

متخصص اعصاب و روان (روانپزشک و درمانگر)
متخصص و مشاوره در زمینه های اختلالات روانپزشکی، ازدواج، اعتیاد، شغلی، مشکلات زناشویی و خانوادگی
مقالات مرتبط
اختلال گسستگی و نشانه های آن

اختلال گسستگی و نشانه های آن

یکی از اختلالات روانی و ذهنی که موجب قطع و از بین رفتن ارتباط بین افکار، محیط اطراف و اقدامات و هویت افراد خواهد شد....

اختلال ساختگی و درمان آن

اختلال ساختگی و درمان آن

یکی از اختلالات روانی که در آن افراد وانمود به مریض بودن کرده و خود را به طور عمد بیمار می کنند، اختلال ساختگی می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *