02188602690 – 02188602689
تهران، خیابان جمال الدین اسد آبادی، نبش کوچه شصتم، ساختمان تابان، پلاک 432، طبقه سوم ، واحد 304
دکتر بابک ثابتی / اختلالات روانپزشکی / با خیانت همسرم چگونه رفتار کنم؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

با خیانت همسرم چگونه رفتار کنم؟

نیازی به گفتن نیست که خیانت یک تجربه به شدت ناخوشایند است و متاسفانه یکی از معضلات خانواده های امروزی محسوب می شود. هنگامی که به عنوان یک زن یا مرد متوجه خیانت همسرتان می شوید، در آن لحظه احساسات متغییری را تجربه می کنید. اما چه راه حلی برای خیانت همسر وجود دارد؟ آیا طلاق تنها راه خیانت است؟ آیا بخشیدن بعد از خیانت امکان پذیر خواهد بود؟ چرا مشاوره بعد از خیانت ضرورت دارد؟ حال در ادامه این مقاله، نحوه برخورد با خیانت و نیاز مراجعه به روانپزشک یا روان درمانگر را بررسی خواهیم کرد.

بدون شک روبه رو شدن با خیانت یک تجربه ناراحت کننده، عذاب آور و در برخی موارد غیرقابل باور است، زیرا تمام اعتماد فرد نسبت به همسر خود در یک لحظه از بین می رود. اگرچه دلایل مختلفی می تواند در به وقوع پیوستن این مشکل زناشویی دخیل باشد، اما نوع برخورد زن یا مرد بسیار اهمیت دارد. بر اساس آمارها، زنان بیشتر در معرض خیانت و بی مهری شوهر خود قرار می گیرند و این زنان دچار مشکلات متعددی روحی در برخورد با موضوع خواهند شد.

خیانت چیست؟

تعریف خیانت اولین قدم برای مقابله زوجین با این بحران است. اینکه نگاه زن و مرد به خیانت چگونه است در روند بهبود یا خاتمه زندگی بسیار حائز اهمیت خواهد بود. خیانت برای اشخاص معمولا از سه طریق ارتباط تلفنی (مجازی)، ارتباط عاطفی و رابطه جنسی معنا پیدا می کند، اما بی اعتمادی و دروغگویی همسر بین این سه نوع خیانت مشابه است. در واقع اکثر زنان و مردانی که خیانت دیده اند از عدم وفاداری، عدم صداقت و بی توجهی رنج می برند. شاید با افرادی مواجه شده باشید که خیانت خود را انکار کرده و یا بر این باورند که من فقط یک ارتباط غیرمستقیم تلفنی داشته و خیانتی به همسر خود نکرده اند. در چنین مواقعی شوهر، زن خود را به شکاک بودن یا زیاد حساس بودن متهم می کند، زیرا از نظر شخص عمل او خیانت تعریف نمی شود.

شرایط روحی و روانی بعد از خیانت

شرایط روحی و روانی بعد از خیانت

اغلب افرادی که با خیانت همسر مواجه می شوند، خود را در میان یک گردباد عاطفی و روانی می‌بینند که از یک فکر مبتنی بر ترس و ترک همسر به فکر بخشیدن و کنترل کردن اوضاع در گردش هستند. علاوه بر بی ثباتی عاطفی و نوسانات شدید خلقی رفتارهایی در فرد بروز می کند که شرایط را هر لحظه دشوارتر می کند. پاسخ ها و رفتارهای رایجی که در اغلب افراد، به ویژه زنان پس از تجربه خیانت دیده می شود، عبارتند از:

 • بررسی سختگیرانه همسر از جمله بررسی تلفن ها، صفحات مجازی، کیف پول ها
 • از دست دادن تمرکز بر فعالیت های معمولی روزمره
 • روی آوردن به الکل، سیگار و مواد مخدر
 • اختلال در خواب مانند دیدن کابوس یا ناتوانی در به خواب رفتن، خواب ماندن یا بیدار شدن
 • احساس افسردگی، اضطراب یا انزوا
 • خشم، تخیلات انتقام جویانه، و آزار کلامی یا فیزیکی

این رفتارها ممکن است در اشخاص متفاوت بروز کند و یا در برخی موارد شخص دست به انکار مسئله و دروغگویی به خود نماید. در هر صورت این رفتارها در برخی اشخاص به ویژه مردان گاهی با خشم، عصبانیت و آسیب به خود یا همسر مشاهده می شود.

با خیانت همسرم چگونه رفتار کنم؟

شاید سردرگمی و عدم ثبات فکری در تصمیم گیری درست دشوارترین مسئله برای افراد خیانت دیده است. اغلب زنان یا مردانی که با خیانت مواجه شده اند، نمی دانند چه کار کنند!! برای لحظه ای از طلاق و جدایی مطمئن هستند، اما به ناگاه با مشاهده فرزندان خود و آینده آن ها از این تصمیم منصرف می شوند. در واقع سوال پر تکرار اغلب افراد این است که با خیانت همسرم چگونه رفتار کنم؟ به بیان دیگر بایدها و نبایدها بعد از دیدن خیانت برای بسیاری از افراد به درستی مشخص نیست. بدون شک مراجعه به روانپزشک و روان درمانگر بهترین توصیه به این افراد است. اما آنچه بعد از خیانت مهم است، کارهایی است که نباید انجام داد. اغلب روانپزشکان توصیه می کنند بعد از خیانت همسر در قدم اول چه رفتارهایی را انجام ندهید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت

رفتارهای اشتباه پس از خیانت همسر

همانطور که اشاره شد، پس از مواجه شدن با خیانت از انجام برخی رفتارها و تصمیم گیری های عجولانه باید اجتناب کرد. متداول ترین و مخرب ترین رفتاهایی که پس از مشاهده خیانت نباید انجام داد به شرح زیر است:

 • ترک منزل و اجتناب از ادامه زندگی بلافاصله بعد از آگاهی از خیانت
 • مقابله به مثل، انتقام و خیانت متقابل فرد
 • گرفتن مشاوره از خانواده ها، اقوام و دوستان و دخالت آن ها در امور شخصی زندگی
 • یافتن معشوقه همسر (فردی که همسر شما با او در ارتباط بوده است)
 • مقصر دانستن خود و بخشیدن همسر بلافاصله بعد از خیانت

موارد ذکر شده در بالا از متداول ترین رفتارهای غلط و مخربی است که اغلب اشخاص به هنگام مواجه شدن با خیانت انجام می دهند. در حالی که اجتناب از بروز چنین رفتارها و تصمیمات ناگهانی به همراه مراجعه به روانپزشک یا مشاوره باتجربه می تواند راه بازگشت اعتماد و ساختن دوباره زندگی را فراهم کند.

ضرورت مراجعه به مشاوره بعد از خیانت

اغلب اشخاص، به ویژه زنانی که برای بار اول مورد خیانت همسر خود قرار گرفته اند، از طلاق منصرف می شوند و متاسفانه با دخالت خانواده ها زندگی خود را از سر می گیرند. از طرفی برخی افراد تصمیم به جدایی گرفته و بازگشت مجدد اعتماد را غیر ممکن می دانند. اما بهترین راه و اولین قدم برای تصمیم گیری درست در این لحظات بحرانی مراجعه به یک زوج درمانگر باتجربه است که بتواند شما را در انتخاب تصمیم صحیح کمک کند.

توجه داشته باشید که مراجعه به روانپزشک برای مشاوره خیانت، صددرصد منجر به بازگشت زوجین نمی شود. گاهی اختلالات روانی یا عدم تفاهم یک یا هر دو زوجین سبب خیانت شده، در نتیجه راهی جز جدایی پیشنهاد نمی شود. به طور کلی مراجعه به یک متخصص روانپزشک خوب یا زوج درمانگر، فضایی را ایجاد می کند که از برخوردهای تکانشی زوجین پرهیز شود. در واقع یک زوج درمانگر زمان و فضای لازم برای شناخت ریشه ای علت خیانت و ناگفته های زوجین را فراهم می کند. همچنین، به افراد کمک می کنند که تصمیم عاقلانه و به دور از احساس خشم، تنفر، ترس و تنهایی را گرفته و از تاوان تصمیم خود آگاه شوند.

کلام آخر

بدون شک خیانت همسر یکی از تلخ ترین تجربه هایی است که ممکن است زن یا مرد با آن مواجه شود. در اکثر مواقع اشخاصی که خیانت دیده اند دچار رفتارها و نوسانات خلقی شدید می شوند. بنابراین تصمیم گیری عجولانه و برخی رفتارها می تواند مشکلات را بیشتر و راه بهبود شرایط زوجین را بدتر کند. به همین علت توصیه می شود به یک زوج درمانگر یا مشاور باتجربه مراجعه کرده و تصمیم عاقلانه و به دور از احساسات لحظه ای را بگیرید.

برچسب ها:
دکتر بابک ثابتی

دکتر بابک ثابتی

متخصص اعصاب و روان (روانپزشک و درمانگر)
متخصص و مشاوره در زمینه های اختلالات روانپزشکی، ازدواج، اعتیاد، شغلی، مشکلات زناشویی و خانوادگی

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
اختلال شخصیت وابسته

اختلال شخصیت وابسته

یکی از اختلالات روانی شایع که بر اساس الگوی رفتاری تکرارشونده‌ای شکل می‌گیرد، اختلال شخصیت وابسته یا اختلال DPD است....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *