02188602690 – 02188602689
تهران، خیابان جمال الدین اسد آبادی، نبش کوچه شصتم، ساختمان تابان، پلاک 432، طبقه سوم ، واحد 304
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بیماری اسکیزوفرنی

امروزه در سراسر جهان از هر ۱۰۰۰ نفر دو تا ۴ نفر به بیماری اسکیزوفرنی مبتلا هستند و از هر ۱۰۰ نفر یک نفر بیماری اسکیزوفرنی را در برهه ای از زندگی خود تجربه می کند. این بیماری در بین مرد ها و زنان به یک اندازه شایع می باشد و قبل از 15 سالگی بسایر نادر است و بیشتر در سنین 15 تا 35 سالگی دیده می شود.

 در این مقاله به مقوله ی اسکیزوفرنی اشاره می کنیم که گاهاً به آن جنون جوانی نیز اطلاق می شود.

اسکیزوفرنی (schizophrenia)  چیست :

اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی یک بیماری حاد روانی می باشد که باعث تغییر در ادراک، افکار و رفتار فزدی و اجتماعی بیمار می شود.
اسکیزوفرنی در واقع یک بیماری پیچیده است که به راحتی نمی توان آن را توضیح داد. این بیماری شخص را وحشت زده کرده و از حالت طبیعی رفتاری خارج می کند و تا آخر عمر با فرد مبتلا همراه است و متاسفانه به طور قطع قابل درمان نیست اما  می توان با راه های مناسبی این بیماریراکنترل کرد.

درمان و کنترل اسکیزوفرنی به کمک روانپزشک خوب ممکن است. اسکیزوفرنی را در دو نوع مختلف طبقه بندی می کنند:

  • اسکیزوفرنی حاد
  • اسکیزوفرنی مزمن

اسکیزوفرنی حاد در میان مردم عادی شناخته شده تر است و با شنیدن اسکیزوفرنی، این نوع از اسکیزوفرنی در ذهن آنها تداعی می گردد.
در اسکیزوفرنی حاد، فردی که سابق یک شخص سالم و یک جوان معمولی بوده است، ناگهان رفتار هایی عجیب و غریب را در بازه ی زمانی کوتاه (شاید چند هفته) از خود نشان می دهد.

درمان اسکیزوفرنی

علائم اختلال اسکیزوفرنی:

علائم و رفتار های بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی می تواند به صورت توهم، باورهای غیر منطقی و افکار آشفته باشد.  این توهمات و رفتار های غیر عادی اغلب به همراه اختلالات خلق و خوی مانند افسردگی، اضطراب، حساسیت و تحریک پذیری و سرخوشی نیز بروز می کنند.
 از دیگر علائم و نشانه های این بیماری این است که افراد پاسخ های عاطفی نا متناسبی به وقایع اطرافشان نشان می دهند. مثلا برای نشان دادن اینکه به خبر های مهم بی اعتنا هستند ممکن است اگر به آنها خبر بدی داده شود، در واکنش به آن خبر بخندند.

 این افراد معمولا در مورد استدلالهای ذهنی پیچیده تر دچار اختلال می شوند و بینش و درک درست و روشنی نسبت به وضعیت خود ندارند.

تشخیص اختلال اسکیزوفرنی :

معمولا افرادی که از این بیماری رنج می برند نسبت به اینکه در حال تجربه ی علائم این بیماری هستند آگاهی ندارند.
و توهمات و هذیان های فرد برای خودش به صورت واقعی تجربه می شود و از غیر واقعی بودن آنها آگاه نمی باشد. در نتیجه فرد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است دید متفاوتی نسبت به جهان پیرامون خود داشته باشد.
اغلب این افراد گمان می کنند که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و باید فرار کنند، که همین امر باعث ایجاد ترس و اضطراب در آن ها می گردد.
این افراد ممکن است در پاسخ به توهماتی که تجربه می کنند از خود واکنش هایی را نشان بدهند و یا توهماتشان را بیان کنند.
این توهمات معمولا به صورت شنیدن صداهایی هستند که افراد دیگر قادر به شنیدن آنها نیستند.بنابراین خانواده و یا دوستان نزدیک این افراد متوجه رفتار غیر عادی آن ها می گردند.

علت ایجاد بیماری اسکیزوفرنی:

علت اصلی این اختلال مشخص نیست اما ممکن است یکی از دلایل مهم آن ژنتیک باشد. طبق بررسی محققان تا کنون هیچ ژنی برای اسکیزوفرنی شناخته نشده است اما سوابق خانوادگی ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی می تواند خطر بروز این اختلال روانی را افزایش دهد برای مثال :
1)اگر یکی از پدربزرگ ها و یا مادر بزرگ ها به این بیماری مبتلا باشند خطر ابتلا به بیماری تا ۳ درصد افزایش می یابد.
2)اگر یکی از والدین به این بیماری مبتلا باشد این خطر تا ۱۰ در صد افزایش می یابد
3)اگر هم پدر و هم مادر به اسکیزوفرنی مبتلا باشند خطر ابتلا تا ۴۰ در صد افزایش می یابد.
عوامل دیگری نیز مانند عوارض دوران بارداری و یا هنگام زایمان و مشکلات در دوران رشد کودک ،حوادث استرس زا، استفاده از مواد مخدر مانند حشیش می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

اسکیزوفرنی

درمان اسکیزوفرنی :

برای درمان اسکیزوفرنی توجه به این نکته ضروری می باشد در صورتی که برای اولین بار علایم اسکیزوفرنی را دارید استفاده از دارو را زیر نظرروانپزشک شروع کنید و از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید زیرا ممکن است در مراحل اولیه بیماری نیازی به بستری شدن در بیمارستان نداشته باشید اما بایستی به روانپزشک و یک گروه روانپزشکی متبحر و با تجربه مراجعه کنید.

استفاده از دارو می تواند اکثر علائم آزاردهنده بیماری را برطرف سازد هیچ گاه اما پاسخ کاملی نخواهد بود. با این وجود در ابتدا برای شروع قدم بسیار مهمی است. کمکهای دوستان و خانواده، درمان روانشناختی و خدماتی مانند مراقبت در خانه نیز بسیار مهم می باشند.

درمان اسکیزوفرنی با کلوزاپین :

همان طور که گفته شد اقدام دارویی یکی از مهم ترین درمان های اسکیزوفرنی می باشد. در خط مقدم درمان این بیماری داروی کلوزاپین تجویز می شود.

کلوزاپین از داروهای آنتی سایکوتیک است که برای درمان نشانه های شدید اسکیزوفرنی در افرادی که به داروهای دیگر واکنش نشان نمی دهند، بکار برده می شود.علاوه بر این باعث کاهش احتمال رفتار خودکشی در افراد مبتلابه اسکیزوفرنی یا اختلالات مشابه مورد استفاده قرار می گیرد.

اما توجه داشته باشید چنانچه در هریک از حالات زیر بسر می برید، لازم است قبل از مصرف این دارو پزشک خود را مطلع سازید زیرا ممکن است به آزمایش های خاصی در طول درمان احتیاج داشته باشید و یا به دوز دارویی که با شرایط شما سازگار است نیاز داشته باشید.

این شرایط عبارتند از :
1)بیماری قلبی، اختلال ریتم قلبی، فشار خون بالا یا سابقه حملات قلبی.
2)بیماری کلیوی یا کبدی . یا بیماری ریوی
3)سابقه اختلال مغز استخوان یا اختلال سلول خونی
4)بزرگ شدن پروستات یا مشکلات ادراری
5)صرع غیرقابل کنترل یا درمان نشده
6)انسداد روده ای
7)سابقه بیماری عفونی
8)استفاده از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن (داروهای سرطان)
کلوزاپین ممکن است عوارضی نیز داشته باشد و قند خون شما را افزایش دهد و باعث نشانه هایی از قبیل افزایش تشنگی، کاهش اشتها، افزایش ادرار، خواب آلودگی و تهوع شود.

تاثیر ماری جوانا( گل) بر اسکیزوفرنی:

امروزه استفاده از مشتقات گیاه شاهدانه مانند گل، حشیش، ماری جوانا و… باعث دو برابر شدن خطر ابتلا به اسکیزوفرنی می شود. چنانچه در صورت مصرف مشتقات شاهدانه بیش از 50 بار تاثیر آن نیز بیشتر می شود و خطر ابتلا به این عارضه را 6 برابر بیشتر می کند.شما می توانید با یک روانپزشک خوب اختلالات ناشی از مواد مخدر را درمان کنید.

برچسب ها:
دکتر بابک ثابتی

دکتر بابک ثابتی

متخصص اعصاب و روان (روانپزشک و درمانگر)
متخصص و مشاوره در زمینه های اختلالات روانپزشکی، ازدواج، اعتیاد، شغلی، مشکلات زناشویی و خانوادگی

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
اختلال شخصیت وابسته

اختلال شخصیت وابسته

یکی از اختلالات روانی شایع که بر اساس الگوی رفتاری تکرارشونده‌ای شکل می‌گیرد، اختلال شخصیت وابسته یا اختلال DPD است....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *