02188602690 – 02188602689
تهران، خیابان جمال الدین اسد آبادی، نبش کوچه شصتم، ساختمان تابان، پلاک 432، طبقه سوم ، واحد 304
دکتر بابک ثابتی / افسردگی / افسردگی و اضطراب
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب مشکلات بسیارشایعی در دنیای امروزه هستند، بگونه ایی که در 100 الی 200 سال گذشته شاید اینگونه در میان مردم رواج نداشته است ولی در هر صورت با پیشرفت علم و تکنولوژی در دنیای مدرن امروزی شیوع و رواج آن بسیار گسترش یافته است، برای درمان افسردگی و اضطراب شما می توانید به بهترین متخصص اعصاب و روان در تهران مراجعه بفرمائید.

اختلال افسردگی و اضطراب

نکته ایی در باب این مشکلات و اختلالات وجود دارد که شامل این می باشد که هر حالت افسرده یا هر اضطرابی، بیماری افسردگی یا بیماری اضطراب تلقی نمی شود. ممکن است یک فردی دچار حالتی باشد که در علم روانشناسی به آن حالت افسرده خویی و خلق افسرده گفته می شود، این در حالتی می باشد که فرد بطور مثال کسی را از دست داده است و یا تحت فشار مالی قرار گرفته یا مسائل دیگر که باعث می شود شخص حالت هایی از افسردگی را تجربه کند و یا زمانی که وظیفه ایی مهم به دوش هرشخصی باشد بطور ناخودآگاه شخص دچار درجاتی از اضطراب می شود.

در همه موارد ذکر شده در بالا این مشکلات درجه ایی از نرمال بودن در آن ها وجود دارد و در هر صورت به یاد داشته باشید که افسردگی و اضطراب عواقب اجتماعی برای ما دارد و شخصی که دچار اضطراب بیش از حد می شود اتفاقی که میافته فرد دقت و عملکرد خودش رو از دست می دهد و عملکرد دچار افت می شود و یا شخصی که دچار افسردگی شده است انگیزه لازم برای رسیدن به هدف هایی که باید در زندگی انجام بدهد را از دست می دهد پس بنابراین این عوامل باعث می شود که فرد در دراز مدت توانمندی اجتماعی خود را از دست بدهد.

نکته ایی دیگر نیز در این باره وجود دارد و آن این است که افسردگی و اضطراب الزاما و همیشه یک مسئله روانی و مربوط به روان فرد نمی باشد بلکه بعضی اوقات نیز اتفاق می افتد که این بیماری ها مربوط به مسائل جسمی هستند بطور مثال فرد دچار بیماری پر کاری تیروئید می شود که در ادامه دچار اضطراب نیز می شود و یا دچار بیماری کم کاری تیروئید می شود که دچار افسردگی می شود به همبن دلیل دکتر بابک ثابتی در این باره می فرمایند که باید توجه شود که تشخیص افسردگی و اضطراب نکته ایی بسیار مهم است و باید به این مفهوم که افسردگی و اضطراب آیا در حد یک بیماری است ؟ و آیا درمان دارد؟ بسیار توچه شود، برای رسیدن به این جواب مستلزم آن هستیم که تحت نظر یک روانپزشک حاذق قرار بگیریم و پس از انجام بررسی ها و معاینات دقیق تشخیص بیماری و اختلالات داده شده و راه حل های درمانی در نظر گرفته شود.

از آنجایی که روانشناس ها شناخت دقیقی از مسئله ی مشکلات جسمی بیماران ندارند در واقع نمی توانند این موارد را رد کنند و یا نمی توانند تشخیص بدهند که بطور مثال ممکن است که بیماری که به من مراجعه کرده است و علائم اضطرابی را ذکر می کند به علت یک بیماری جسمی است که این علائم را دارد یا خیر.

افسردگی و اضطراب

درمان افسردگی و اضطراب

از نظر درمانی نیز پیچیدگی هایی در این زمینه وجود دارد بطور مثال بعضی از موارد افسردگی و اضطراب است که درمان دارویی دارد و بعضی دیگر نیز هستند که درمان دارویی ندارند بلکه فقط نیاز به روان درمانی دارند و یا نیاز به مداخلات محیطی دارند، بعضی دیگر نیز وجود دارند که در آنها درمان ترکیبی نیاز است و بدین صورت که هم دارو و هم مداخلات محیطی برای درمان آنها نیاز است. به همین دلیل در واقع تشخیص و برنامه ریزی درمانی برای یک بیمار افسرده و یا اضطرابی موردی است که باید توسط یک روانپزشک انجام شود و بعد ممکن است در ادامه بقیه درمان نیاز به یک روان درمانی، دارو و بررسی های بیشتر داشته باشد. تمامی این موارد ذکر شده در روند پروسه درمان توسط یک روانپزشک انجام می شود و پس از آن کار درمان ادامه پیدا می کند.

علائم افسردگی و اضطراب

1- احساس درماندگی و ناامیدی
2- عدم علاقه به انجام فعالیت های روزانه و شخصی
3- تغییرات واضح در وزن، کاهش یا افزایش وزن
4- تغییرات در ساعات خواب
5- عدم انرژی لازم برای انجامم فعالیت
6- احساس از خود بیزاری
7- مسئولیت پذیر نبودن و یا فرار از برعهده گرفتن مسئولیتی
8- عدم تمرکز برای انجام کارها
9- احساس ناراحتی از دردها و رنج های ناشناخته

علائم جسمی افسردگی و اضطراب

1- کاهش وزن
2- افزایش وزن
3- مشکلات و بهم ریختگی معده و سیستم گوارش
4- میگرن
5- اختلال در بهبود و کیفیت خواب
6- گاهی درد در قفسه سینه
7- در بعضی موارد بروز مشکلات پوستی

درمان افسردگی و اضطراب بدون دارو

همانطور که گفتیم درمان افسردگی و اضطراب در مرحله اول نیاز به یک روانپزشک متبحر دارد که شخص را مورد بررسی دقیق قرار بدهد و اگر طبق بررسی ها این اختلالات بسیار حاد و جدی نبوده و مربوط به سلامت جسمی و بیماری های جسمی باشد در بیشتر مواقع امکان درمان افسردگی و اضطراب بدون دارو ممکن می شود، اما همانطور که در بالا گفتیم درمان این بیماری ها نیاز به تشخیص دقیق روانپزشک شما دارد و بدون بررسی های لازمه نمی شود تشخیص درمانی داده شود.

سایر مطالب

درمان اختلالات روانپزشکی

چگونه با فرزندان ارتباط برقرار کنیم

برچسب ها:
دکتر بابک ثابتی

دکتر بابک ثابتی

متخصص اعصاب و روان (روانپزشک و درمانگر)
متخصص و مشاوره در زمینه های اختلالات روانپزشکی، ازدواج، اعتیاد، شغلی، مشکلات زناشویی و خانوادگی

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.