02188602690 – 02188602689
تهران، خیابان جمال الدین اسد آبادی، نبش کوچه شصتم، ساختمان تابان، پلاک 432، طبقه سوم ، واحد 304
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

اعتیاد چیست

اعتیاد یک بیماری مغزی پیچیده و مزمن است که تحت تاثیر ژن ها و محیط است و به صورت رفتارهای تکراری مشخص می شود که علیرغم آگاهی از پیامدهای مضر آن، ادامه دارد، که در این مقاله از سایت دکتر بابک ثابتی به آن می پردازیم:

افرادی که از اعتیاد رنج می برند با اینکه به خوبی از پیامدها و عواقب منفی رفتار خود اطلاع دارند ولی بر روی  استفاده از مواد خطرناک مانند الکل با سایر مواد مخدر یا سایر رفتارهای آسیب زا پافشاری و اصرار غیرقابل کنترلی دارند. به عبارت دیگر افراد معتاد با وجود تلاش های ذهنی و جسمی فراوان نمی توانند بدون کمک از روانپزشک از اعتیاد خود دست بردارند.

مهم ترین نکته در خصوص اعتیاد باید گفت فرد معتاد به جهت اینکه وقت زیادی را صرف کار اعتیاد آور خود می کند و از سایر ابعاد زندگی خود باز می ماند، می توان گفت اعتیاد پیدا کرده است.

 راهنمای تشخیصی و اماری اختلالات روانی (DSM-5) به عنوان ابزار تشخیص انواع بیماری های روانی مختلف نشان می دهد انواع داروهای روانگردان و برخی از داروها مانند قرص های آرامبخش و خواب آور احتمال وابستگی و اعتیاد به آنها را افزایش می دهند. معمولا استفاده از هر مواد و چیزی که منجر به اختلال و پریشانی قابل توجهی شود می توان نام اعتیاد را بر روی آن گذاشت.

به طور کلی رایج ترین علائم رفتارهای یک فرد معتاد عبارتند از:

  • نداشتن کنترل رفتار
  • داشتن آسیب های اجتماعی مانند ترک شغل، حواس پرتی و بی انگیزگی در کار
  • کناره گیری از خانواده و جامعه

براساس نظرسنجی ملی 2019 درباره مصرف و سلامت موادمخدر، (NSDUH)، حدود 20.4 میلیون از افراد 12 سال به بالا دارای اعتیاد به مصرف مواد مخدر بودند.

عکس انواع اعتیاد

 انواع اعتیاد

در سال های اخیر گستره مواد و چیزهایی که اعتیاد را موجب می شوند افزایش یافته است. موادی مانند الکل، مواد مخدر، کافئین، مواد توهم زا، داروهای خواب آور یا ضداضطراب، سیگار و مواد محرک جزء مواد اعتیادآور شناخته شدند. اگر چه در حال حاضر رفتارهای جدیدی از انواع اعتیاد نیز محسوب می شوند که در ادامه به آنها اشاره می شود مانند:

  • اعتیاد به قمار

تحقیقات نشان داده است اعتیاد به قمار از بسیاری جهات به اختلالات اعتیاد به مواد شباهت زیادی دارد. چنین حقیقتی به افرادی که قمار می کنند کمک می کند برای رهایی از قمار و بازگشت به زندگی عادی، از روش های درمانی ترک اعتیاد بهره ببرند.

  • اعتیاد به بازی های اینترنتی

اعتیاد به بازی های اینترنتی از انواع جدید اعتیاد محسوب می شود. استفاده مکرر و مداوم از بازی های اینترنتی و مشغول شدن با انها، موجب می شود برای سایر کارهای ضروری خود وقت کم آورده و زمینه برای نارضایتی دوستان و اطرافیان خود فراهم شود. اگر چه کار کردن زیاد با اینترنت و یا رسانه های اجتماعی در ساعات کاری  و برای انجام دادن اهداف شغلی از این نوع اعتیاد به شمار نمی رود.

  • سایر اختلالات رفتاری

هنوز تحقیقات بر روی کشف انواع جدید اعتیاد ادامه دارد و به راحتی نمی توان همه موضوعات و مواد اعتیادآور را در موضوعات فوق دسته بندی کرد.

علائم اعتیاد

از آنجایی که اعتیاد به مواد افیونی بیشترین درصد اعتیاد را به خود اختصاص داده است در اینجا علائم اعتیاد به مواد افیونی را بیان می کنیم. فرد معتاد به مواد افیونی نشانه های روانی، ظاهری و رفتاری مخصوصی دارد که آنرا از سایر افراد عادی متمایز می کند. هر یک از این نشانه ها را به ترتیب بیان می کنیم. ویژگی های ظاهری مانند:

-عدم رسیدگی به بهداشت فردی

-تغییر در سبک غذا خوردن

-خواب آلودگی و گیجی

-کاهش تدریجی وزن

-لرزش و رعشه

-مردمک های سوزنی

-چشمان سرخ و خون گرفته

– لک ها و زخم های پوستی

-ضعف

-بیخوابی

به جز علائم ظاهری، اعتیاد نیز دارای علائم رفتاری است از جمله:

-بی توجهی به مسئولیت ها

-دروغگویی و پنهان کاری

-کاهش بازدهی در درس و شغل

-عدم تمایل به حضور در دیگران

-عدم تمایل به سرگرمی های موردعلاقه

-تمایل شدید به منزوی و گوشه گیر شدن

در ادامه به علائم روانی اعتیاد پرداخته می شود:

-تغییرات خلق و خو

-بی تفاوتی

-بدبینی و شکاک بیش از حد

-اضطراب

– تحریک پذیری

علل اعتیاد

کارشناسان معتقدند طیف وسیعی از عوامل ژنتیکی و محیطی می تواند خطر ابتلا به اعتیاد را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. رفتارهای اعتیاد آور در فرد  در اوایل شروع لذت خیلی بالایی از نظر جسمی و روانی ایجاد می کند ولی در صورت تکرار آن، همه ابعاد زندگی فرد تحت تاثیر قرار می گیرد و با مشکل مواجه می کند.

ژنتیک به عنوان یک علت مهم، ازآنجایی مطرح می شود افرادی که در خانواده خود سابقه اعتیاد به مواد مخدر داشتند با احتمال خیلی زیادی در معرض خطر ابتلا به اختلال سوء مواد هستند. هم چنین داروها و مواد اعتیاد آور با تقویت هورمون دوپامین بر روی سیستم پاداش مغز اثر می گذارند بدینگونه  تنها در حضور مواد مخدر است که فرد احساس سرخوشی و شادی می کند.

از عوامل محیطی می توان سبک زندگی و عوامل محیطی نام برد، عواملی مانند خشونت، فقر، استرس، دسترسی راحت به مواد و افراد معتاد از دلایل اعتیاد به حساب می آیند.

شواهد نشان داده است افرادی که به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) دچار هستند، خطر مصرف مواد را افزایش می دهند.

درمان اعتیاد

در ابتدا برای متوجه شدن اعتیاد یک فرد، آزمایش اعتیاد است. باید گفت آزمایش های معمول اعتیاد ابزار کاملا مناسبی برای تشخیص اعتیاد نیست. بنابراین بهتر است از مراکز درمان اعتیاد معتبر یا روانپزشک مجرب بهره برد. البته اید گفت برای ترک اعتیاد به همکاری خانواده فرد نیاز زاست و لازم است جلسات درمان همراه با خانواده صورت بگیرد تا اثربخشی درمان افزایش یابد.

برچسب ها:
دکتر بابک ثابتی

دکتر بابک ثابتی

متخصص اعصاب و روان (روانپزشک و درمانگر)
متخصص و مشاوره در زمینه های اختلالات روانپزشکی، ازدواج، اعتیاد، شغلی، مشکلات زناشویی و خانوادگی

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

نتیجه ای یافت نشد

صفحه مورد نظر شما یافت نشد. جستجوی خود را اصلاح کنید، یا از ناوبری فوق برای یافتن پست مدنظر استفاده نمایید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *