02188602690 – 02188602689
تهران، خیابان جمال الدین اسد آبادی، نبش کوچه شصتم، ساختمان تابان، پلاک 432، طبقه سوم ، واحد 304
دکتر بابک ثابتی / اختلالات روانپزشکی / درمان اختلال شخصیت بدبین یا پارانوئید
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان اختلال شخصیت بدبین یا پارانوئید

احتمالاً شما هم نام بیماری پارانوئید یا پارانویا را شنیده اید و برخی از علائم آن رامی دانید. اما سوال اینجاست که آیا این بیماری فقط به‌صورت بدبینی و شکاک بودن بروز می‌کند؟ بیماری پارانویا در واقع نوعی اختلال شخصیتی است که برخی افراد را دچار بدبینی و شک می‌کند.  در این مقاله همراه ما باشید تا بیشتر با این عارضه آشنا شوید.

بیماری پارانوئید یا پارانویا

اختلال شخصیت پارانوئید یا پارنویا، شرایطی می باشد که با طرز فکر غیر عادی و غیر طبیعی همراه است. “شخصیت” واژه ای کلى است که برای توصیف الگوهای بارز رفتاری فرد در پاسخ به تجارب درون ذهنی یا بیرونی فرد به کار می رود و این الگوها قابل پیش بینی و پایدارند.

اختلال شخصیت زمانی تشخیص داده میشود که اختلاف رفتارهای فرد فراتر از حد تغییرات مشاهده شده و یا به شکلی باشد که موجب ناراحتی برای فرد یا اطرافیان نماید. افراد مبتلا به این اختلال، از بدگمانی، بی اعتمادی و شک به دیگران رنج می برند، حتی زمانی که دلیلی برای مشکوک بودن وجود ندارد این افراد درگیر شک و سوء ظن می باشند.
این اختلال در اوایل بزرگسالی ظاهر می شود و در مردان نیز بیشتر از خانم ها شایع است. برای تشخیص و درمان این بیماری باید به یک روانپزشک خوب و متبحر مراجعه کرد.

علائم بیماران مبتلا به پارانوئید

شایع ترین علائم پارانویا عدم اطمینان و شک و بدبینی قوی به افراد است به طوری که احساس ترس و عصبانیت شدید در فرد بروز می کند و گویی به فرد خیانت شده است. این افراد نمی توانند آرامش داشته باشند و فرد مورد نظر را ببخشند. مدام در این فکر هستند که از آنها سوء استفاده می شود.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید معتقدند که دیگران قصد آسیب زدن به آن ها را دارند. این قبیل افکار می تواند مشکلات و تداخلاتی را در ارتباطات آن ها ایجاد کند. افراد مبتلا به این اختلال:

  •  نسبت به تعهد، وفاداری و اعتماد دیگران شک دارند و معقدند که آن ها را فریب می دهند.
  • تمایلی به در میان گذاشتن راز خود با دیگران ندارند، چرا که می ترسند از این اطلاعات بر علیه خودشان استفاده شود.
  • به شدت حساس هستند و روحیه انتقاد پذیری پایینی دارند.
  • حملاتی را که به شخصیت آن ها می شود به خوبی درک می کنند.
  • شک و بدگمانی های تکراری دارند.
  • در روابط خود سرد هستند و فاصله را با دیگران رعایت می کنند.
  • نمی توانند خود را در بروز مشکلی دخیل بدانند و معمولا بر این باورند که حق با آن هاست.
  • به سختی آرام می شوند.

شخصیت پارانویا یا بدبین

علت ایجاد اختلال شخصیت پارانوئید

دلیل اصلی ایجاد اختلال شخصیت پارانوئید، هنوز به طور قطعی مشخص نیست ولی احتمالاتی در مورد ایجاد این بیماری وجود دارد، مانند عوامل بیولوژیکی و روانشناختی .

درواقع این بیماری در کسانی که یکی از اقوامش دچار اسکیزوفرنی شده‌ باشد، نشان‌دهنده ارتباط ژنتیکی بین این دو اختلال روانشناختی است. فرد مبتلا، ممکن است، در دوران کودکی خود دردهای شدید جسمانی یا عاطفی را تجربه کرده باشد. مثلا والدین کودک یا بیش از حد به او توجه و از او حمایت می‌کردند، یا خشم و بی لطفی بی‌اندازه‌ای نسبت به او داشتند که به واسطه‌ آن، کودک احساس ناامنی شدیدی می‌کند، و این مسئله در سنین بالاتر، به بیماری پارانوئید تبدیل می‌شود.

تشخیص اختلال پارانوئید

روانپزشک در ابتدا برای تشخیص این عارضه تاریخ و علائم بیماری را بررسی می‌کند، و همچنین احتمال دارد که حتی از نظر فیزیکی نیز فرد را معاینه کند تا شرایط جسمی بیمار مورد بررسی قرار گیرد. روانپزشک و یا رواندرمانگر با گفت‌وگو و گرفتن تست‌های روانشناسی که برای تشخیص اختلالات طراحی‌شده نوع اختلال و سطح و شدت و ضعف آن را تعیین می کند.

درمان اختلال شخصیت پارانویا

لازم به ذکر است که اصلی‌ترین درمان اختلال شخصیت پارانوئید مانند سایر اختلالات شخصیتی همچون اسکیزوفرنی و اختلال هراس، روان‌درمانی است. آن هم توسط درمانگری که در درمان این‌گونه اختلالات به صورت حرفه‌ای آموزش دیده و متبحر است.

به طور کلی دارو و روان‌درمانی از موثرترین روش‌ها برای کاهش علائم اختلالات پارانوئید است. البته ممکن است، شک و سوءظن بیمار با مصرف دارو بیشتر شود و او از ادامه درمان سرباز زند. اما در صورتی‌ که بیمار به اضطراب یا توهم شدید دچار می‌شود، می‌توان با دارو آن را کنترل کرد.

بنابراین روان‌درمانی، تاثیرگذارترین روش درمان پارانوئید است. متاسفانه اکثر افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، با مشکلات عمیق در رفتار و ایجاد رابطه با افراد دست و پنجه نرم می‌کنند. پس مهم است که درمان آن‌ها هرچه سریعتر آغاز شود.

روانپزشک باید با بیمار ارتباط بسیار قوی و نزدیکی برقرار کند. تا بتواند، بیماری او را کنترل و درمان کند. هرچند، بیمار به دلیل بدبینی شدیدی که دارد، به راحتی به این رابطه راضی نشده و حتی ممکن است، با این حال نباید از این واقعیت چشم پوشی کرد که درمان پارانوئید بسیار سخت و مشکل است. متاسفانه برخی از بیمارانی که به پارانوئید مبتلا می‌شوند، به دلیل همین سختی اعتماد به دیگران، بدبینی زیاد، توهم، شک و تردید به دیگران و دیگر اختلالات شخصیتی، موفق به شکست و درمان بیماری نمی‌شوند.

برچسب ها:
دکتر بابک ثابتی

دکتر بابک ثابتی

متخصص اعصاب و روان (روانپزشک و درمانگر)
متخصص و مشاوره در زمینه های اختلالات روانپزشکی، ازدواج، اعتیاد، شغلی، مشکلات زناشویی و خانوادگی

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
اختلال شخصیت وابسته

اختلال شخصیت وابسته

یکی از اختلالات روانی شایع که بر اساس الگوی رفتاری تکرارشونده‌ای شکل می‌گیرد، اختلال شخصیت وابسته یا اختلال DPD است....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *